Уладзімір Марозаў (плывец): біяграфія, фота, навіны, асабістае жыццё, плаванне 2021

біяграфія

Уладальнік бронзавага медаля на Алімпійскіх Гульнях 2012 года і залатога медаля на чэмпіянаце Еўропы Уладзімір Марозаў адзінаццаць гадоў таму эміграваў з Расеі ў ЗША, а СМІ тут жа раструбілі, што расійскі плывец будзе выступаць за ЗША, што выклікала масу незадаволенасці прыхільнікаў, аднак спартсмен абверг гэтыя чуткі . Уладзімір шматкроць станавіўся чэмпіёнам Еўропы і свету па плаванні на кароткія дыстанцыі і плануе і ў будучыні абараняць свае тытулы.

Дзяцінства і юнацтва

Уладзімір Віктаравіч Марозаў нарадзіўся ў Новасібірску 16 чэрвеня 1992 года. Будучы спартсмен вырас у няпоўнай сям'і. Яго бацькі развяліся ў 1993 годзе, і бацька Уладзіміра ня браў удзел у выхаванні сына.

Плывец Уладзімір Марозаў

Плаваннем Марозаў заняўся адносна позна: хлопчыку споўнілася 10 гадоў, калі маці прывяла яго да першага трэнера Ігару Дземіну стала. Пасля трэнер стаў для Уладзіміра прыкладам для пераймання і практычна замяніў хлопчыку роднага бацькі. Чатыры гады Марозаў трэніраваўся ў дзіцяча-юнацкай спартыўнай школе «Кольцовские надзеі» пад Новасібірскам.

Калі Уладзіміру споўнілася 14 гадоў, яго маці паўторна выйшла замуж за амерыканца і сям'я з'ехала ў ЗША. Там 15-гадовы спартсмен стаў студэнтам Паўднёва-Каліфарнійскага ўніверсітэта ў Лос-Анджэлесе. Паралельна з вучобай юнак вярнуўся ў басейн, яго новым трэнерам стаў амерыканец Дэйв Сала.

Уладзімір Марозаў у дзяцінстве

У інтэрв'ю расійскім СМІ спартсмен падзяліўся сваім меркаваннем аб развіцці спорту ў Расіі і ЗША. Уладзімір распавёў, што ў Злучаных Штатах спартоўцаў не востраць пад канкрэтны від спорту, а даюць раўнамерныя сур'ёзныя нагрузкі, развіваючы атлетычнае целасклад і цягавітасць. У выніку плыўцы лёгка пераходзяць з адной мовы стылю на іншы, не губляючы хуткасці і майстэрства. Расійскія ж трэнеры робяць упор на тэхніку плыўца ў кожным канкрэтным стылі. Акрамя таго, амерыканцы не імкнуцца выгадаваць чэмпіёна з кожнага, які прыйшоў у басейн, большасць з іх стануць сэксуальнымі плячысты мужчына-мадэлямі. У Расеі ж прынята працаваць на вынік.

плаванне

Хоць Уладзімір жыве і трэніруецца ў ЗША, на міжнародных спаборніцтвах спартсмен абараняе гонар Расіі. Гэтае рашэнне ён прыняў, паколькі хацеў падтрымаць сваю краіну ў гэты няпросты для яе перыяд санкцый і палітычнага міжнароднага ціску.

У 19 гадоў Уладзімір ўпершыню адправіўся на міжнародныя спаборніцтвы. У Шанхаі на чэмпіянаце свету па водных відах спорту Уладзімір ўпершыню выступіў у якасці члена нацыянальнай зборнай.

Удзел у летняй Алімпіядзе ў 2012 годзе прынесла Уладзіміру Марозаву бронзавы медаль. Спартсмен плыў вольным стылем эстафету 100 м у складзе нацыянальнай зборнай каманды.

У гэтым жа годзе Уладзімір зарабіў два залатыя медалі на Чэмпіянаце свету (кароткая вада), які праходзіў у Стамбуле. Расійскі спартсмен прадэманстраваў лепшы вынік на 50- і 100-метровай дыстанцыях вольным стылем.

Плаванне на кароткія дыстанцыі стала візітнай карткай Уладзіміра Марозава. Спартсмен дзесяць раз стаў чэмпіёнам Еўропы на кароткія дыстанцыі ў 2012, 2013 і 2017 гадах. Улічваючы, што месцам жыхарства плыўца стаў Лос-Анджэлес, Уладзімір ўдзельнічае таксама ў першынствах ЗША па плаванні. На спаборніцтвах ён тройчы займаў першае месца сярод юнакоў.

Уладзімір Марозаў у басейне

Усяго ў спартовай біяграфіі Уладзіміра Марозава шэсць бронзавых медалёў на міжнародных спаборніцтвах, 16 сярэбраных і восем залатых медалёў на розных чэмпіянатах свету, адно першае месца на чэмпіянаце Еўропы і 10 - на чэмпіянатах Еўропы (кароткая вада). Акрамя таго, у 2013 годзе малады чалавек зарабіў чатыры золата на Універсіядзе ў Казані. Маразоў ўсталяваў пяць рэкордаў Расіі на розных дыстанцыях.

За спартыўныя перамогі на Алімпіядзе ў Лондане ў 2012 годзе Уладзімір Указам Прэзідэнта узнагароджаны медалём ордэна «За заслугі перад Айчынай» другой ступені. У жніўні таго ж года Марозаў абараніў званне майстра спорту па плаванні.

Асабістае жыццё

Традыцыйна ў прафесійных спартсменаў проста не застаецца ні часу, ні сіл на асабістае жыццё. Не стаў выключэннем і Уладзімір Марозаў. Прынамсі, афіцыйнай пасіі ў яго няма. Хоць на фота плыўца на старонцы ў «Инстаграме» і фігуруе часцей за іншых даўганогая бландынка па імені Вольга.

Уладзімір Марозаў

У вольны ад частых трэніровак і спаборніцтваў час Уладзімір утаймоўвае акіянскія прасторы на сёрфе, гуляе ў відэагульні і наведвае моладзевыя вечарыны. Падтрымліваць фізічную форму Марозаву (спартсмен важыць 78 кг пры росце 186 см) дапамагае здаровы лад жыцця і вясёлы нораў.

Уладзімір Марозаў зараз

У жніўні 2016 года Ўладзімір, удзельнічаючы на ​​Кубку свету па плаванні, які праходзіў у Германіі, паставіў сусветны рэкорд на 100-метровай дыстанцыі. Яго вынік склаў 50,3 секунды. Тады ж плывец з Расіі упершыню стаў уладальнікам Кубка свету.

Калі ў 2016 годзе Уладзімір даведаўся аб адхіленні ад удзелу ў Алімпіядзе, ён прызнаваў гэтае рашэнне палітычным, а не спартовым, але ні разу не пашкадаваў аб сваім рашэнні выступаць за Расію, а не Злучаныя Штаты. Нягледзячы на ​​допінгавы скандал, расійскага плыўца ўсё ж дапусцілі да ўдзелу ў Гульнях у Рыа-дэ-Жанейра, а ў інтэрв'ю напярэдадні стартаў спартсмен жартам заявіў аб тым, што зборная Расеі павінна адпомсціць за тых членаў каманды, якіх усё ж такі дыскваліфікавалі.

Уладзімір Марозаў ў 2017 годзе

У 2017 годзе Уладзімір Марозаў ўдзельнічаў у чэмпіянаце свету, дзе зарабіў бронзавы медаль. Акрамя таго, расеец ўзяў тры залатыя і сярэбраны медалі на чэмпіянаце Еўропы ў Даніі, а таксама золата на Кубку свету.

Ад удзелу ў чэмпіянаце Еўропы, які праходзіў у снежні 2017 года, Уладзімір Марозаў не адмовіўся, нягледзячы на ​​дрэннае самаадчуванне. У інтэрв'ю спартсмен распавёў журналістам, што выступае з тэмпературай цела, якая перавышае 38 градусаў. Аднак са стометроўкі плывец ўсё ж зняўся, каб не пагаршаць стан здароўя. Хвароба не перашкодзіла атрымаць перамогу расійскай зборнай, у складзе якой выступаў і Уладзімір, у эстафеце 50 метраў.