Арнд Пайффер - біяграфія, навіны, фота, асабістае жыццё, біятланіст, жонка, біятлон, «Инстаграм» 2021

біяграфія

Арнд Пайффер - нямецкі біятланіст, пастаянны ўдзельнік міжнародных спаборніцтваў, пераможца Алімпійскіх гульняў у Карэі, пяціразовы чэмпіён свету. Сёння страляючы лыжнік працягвае заваёўваць новыя медалі і ўтрымліваць месца ў першай дзесятцы лепшых удзельнікаў нацыянальнай каманды.

Дзяцінства і юнацтва

Арнд Пайффер нарадзіўся 18 сакавіка 1987 года ў горадзе Вольфенбюттель, Германія, у сям'і Анет і Карстена Пайфферов (па іншай інфармацыі, бацькі спартсмена клічуць Гары Беррм Пайффер). Ці маюць бацькі будучага спартсмена стаўленне да грэцкай культуры - невядома, але сыну далі імя Арнд, што перакладаецца з грэцкай мовы як «асляпляльная маланка». Хлопчык рос і апраўдваў значэнне імя.

Наведваць спартыўныя трэніроўкі Арнд стаў ужо ва ўсвядомленым узросце. 10-гадовы хлопец упершыню пабываў на занятку па біятлону і закахаўся ў гэты від спорту. Бацькі ўспамінаюць, што Арнд рос удумлівым і сур'ёзным дзіцем, а яго мэтанакіраванасці маглі пазайздросціць нават дарослыя адбыліся спартсмены. У школе хлопчык таксама ўваходзіў у лік лепшых вучняў.

У 15 гадоў Арнд удзельнічаў у школьных спаборніцтвах і ўжо быў блізкі да перамогі, калі заўважыў побач з трасай замярзаючага шчанюка. Юнак не задумваючыся ахвяраваў перамогай дзеля выратавання жывёла, якую вылечыў і пакінуў сабе, назваўшы пса Шчасліўчыкам.

Скончыўшы школу-інтэрнат са спартыўным ухілам у курортным мястэчку Клаусталь-Целлерфельде, размешчаным у сэрцы Германіі, юнак вырашыў, што, акрамя спорту, яму варта авалодаць іншай прафесіяй.

Першую вышэйшую адукацыю малады чалавек атрымаў у тэхнічным універсітэце горада Клаусталь-Целлерфельда, куды паступіў у 2006 годзе. Ледзь прайшоўшы па конкурсе ў ВНУ, малады чалавек сышоў у акадэмічны адпачынак, каб мець магчымасць надаваць час спорце.

Пазней, атрымаўшы дыплом эканаміста, Арнд перадумаў і вырашыў звязаць сваё жыццё з органамі па ахове грамадскага парадку, для чаго паступіў у мясцовую паліцэйскую акадэмію, атрымаўшы пасля заканчэння ў 2011 годзе званне анвертера. І зараз асноўнай сваёй прафесіяй спартсмен лічыць паліцэйскую службу: так паказаў сам Арнд ў анкеце на сваім афіцыйным сайце.

біятлон

Першы вопыт міжнародных спаборніцтваў Арнд Пайффер атрымаў у снежні 2007 года, калі фінішаваў 15-м на Кубку Еўропы ў індывідуальнай гонцы. У Лангдорф-Арберзее ён дасягнуў яшчэ адной перамогі ў спрынце ў студзені 2008 года.

Разыначкай сезону для яго стаў чэмпіянат свету сярод юнакоў ў Рупольдынгу, дзе ён выйграў 2 бронзавыя медалі ў спрынце, саступіўшы Антону Шыпуліна і Фларыяну Графу. У канцы сезону малады спартсмен, рост якога 186 см, а вага - 82 кг, атрымаў шанец выступіць у Кубку Еўропы ў Чезане-Сан-Сикарио. У спаборніцтве ён увайшоў у дзесятку лепшых, фінішаваўшы 9-м у спрынце і 7-м у гонцы пераследу.

У сезоне 2008/2009 Пайффер стаў членам зборнай Германіі і выступаў у Адкрытым Кубку Еўропы (Кубку IBU). Ужо на першай трасе ў Идре ён заняў 4-е месца ў спрынтарскай гонцы і змог адсвяткаваць свой першую перамогу.

Той жа вынік у Мартэла і 4-е месца ў наступнай гонцы пераследу забяспечылі яму часовае лідэрства ў агульным заліку Кубка IBU перад Даніэлем Бемом.

У студзені 2009 года Арнд дэбютаваў у якасці члена нацыянальнай зборнай каманды Германіі ў эстафеце на дыстанцыі 4 × 7,5 км у Оберхофе на Кубку свету. Як перадапошні бягун ён заняў 3-е месца, саступіўшы Міхаэлю вырашу. Тоні Ланг як бягун не змог вытрымаць тэмп, зададзены аўстрыйцамі і рускімі спартоўцамі, а узначальваў зборную Германіі Міхаэль Грайс.

Арнд Пайффер і Дзмітрый Дзюжаў падобныя

Па выніках спаборніцтваў Арнд ў складзе зборнай заняў 3-е месца, але пазней іх паднялі на 2-е, паколькі расійская зборная была дыскваліфікавана з-за допінгу ў арганізме біятланіста Дзмітрыя Ярашэнка.

Праз 2 дні пасля першага сінгла на спрынтэрскай гонцы Арнд стаў 8-м і, такім чынам, выканаў кваліфікацыйны стандарт чэмпіянату свету. У сваім першым выступе на чэмпіянаце свету ў Пхёнчхане Пайффер выступаў у камандзе з Андрэа Хенкель, Сымон Хаўсвальд і Міхаэлем Грайс ў змешанай эстафеце на дыстанцыі 2 × 6 км + 2 × 7,5 км. Гэты выступ прынесла спартсменам з Германіі бронзавы медаль.

У эстафеце 4 × 7,5 км Арнд фінішаваў пасля нарвежца Уле-Эйнара Б'ёрндалена. У камандзе з Міхаэлем Решем, Крыстафам Штэфанам і Міхаэлем Грайс ў мужчынскай эстафеце Пайффер зноў заняў 3-е месца.

А ўжо ў 2010 годзе спартсмен ўпершыню падняўся на подыум чэмпіянату свету за заслужанай залатым медалём. Ён лідыраваў у змяшанай эстафеце ў расійскім Ханты-Мансійску, прадэманстраваўшы ўсім свеце цудоўныя фізічныя дадзеныя і волю да перамогі.

У 2010 годзе Арнд удзельнічаў у Алімпіядзе, якая праходзіла ў Ванкуверы, дзе ён фінішаваў 37-м у спрынце і гонцы пераследу, 17-м у гонцы з агульнага старту і 5-м у эстафеце. У наступным сезоне Кубка свету 2010/2011 Пайффер стаў адным з самых паслядоўных нямецкіх стартэраў. Ён набіраў ачкі ў кожнай гонцы, заняўшы 2-е месца ў спрынце, і апынуўся на пятым месцы ў агульным заліку пасля 7-га этапу Кубка свету.

Арнд пацвердзіў сваю форму і ў пачатку чэмпіянату свету 2011 года, які праходзіў у расійскім Ханты-Мансійску. Спартсмен з Германіі паўтарыў мінулагодняе дасягненне, але ўжо ў спрынце, зноў узяўшы золата на чэмпіянаце свету. У нацыянальнай зборнай у змяшанай эстафеце, у якую ўваходзілі самыя моцныя біятланісты бягучага сезона Андрэа Хенкель, Магдалена Нойнер і Міхаэль Грайс, ён апярэдзіў на 20 секунд Магдалену Нойнер.

2 дні праз Пайффер стаў чэмпіёнам свету ў спрынце. З другім лепшым прабегам і толькі адной памылкай страляніны ён апярэдзіў француза Мартэна Фуркада і забяспечыў сабе першы тытул чэмпіёна свету ў індывідуальным спаборніцтве. У гонцы пераследу Арнд заняў толькі 4-е месца.

Спартсмен зарэкамендаваў сябе як адзін з наймацнейшых бегуноў сусветнага класа і атрымаў тытул лепшага спартсмена года ў Германіі. На зімовых Алімпійскіх гульнях 2014 года ў Сочы Пайффер заваяваў сярэбраны медаль у эстафеце на дыстанцыі 4 × 7,5 км.

Не ўсе спаборніцтвы для Арнд заканчваліся добра. За сваю кар'еру ён неаднаразова атрымліваў траўмы падчас выступаў. Так, завяршаючы чарговы круг пасьюте ў Прэск-Айле падчас гонкі пераследу на 8-м этапе Кубка свету, біятланіст урэзаўся ў дрэва. З-за падзення ён не змог працягнуць спаборніцтва і быў шпіталізаваны са страсеннем мазгоў.

Напярэдадні Алімпіяды 2018 года Пайффер напружана працаваў пад чулым кіраўніцтвам асабістага трэнера Марка Кірхнер, і заняткі далі бліскучы вынік. На зімовых Алімпійскіх гульнях у Пхёнчхане Арнд адзначыў складаныя ўмовы надвор'я, але, улічваючы, што спартсмен з Еўропы любіць холад і снег, для яго гэта стала дадатковым перавагай.

11 лютага 2018 года Пайффер выйграў залаты алімпійскі медаль у спрынце на 10 км, што стала нечаканасцю нават для самога спартоўца, паводле яго слоў. Гэтая перамога прынесла біятланістам першы ў яго спартовай біяграфіі тытул алімпійскага чэмпіёна па біятлоне.

Чэмпіянат свету ў Эстэрсундзе у 2019 годзе завяршыўся для Пайффера некалькімі подыумаў. Спартсмен ўзяў 2 срэбра ў эстафетах, а індывідуальная гонка прынесла яму залаты медаль. Тады ж вызначыліся і яго калегі па жаночай зборнай - Дэніз Херрман і Лаура Дальмайер, якія папоўнілі скарбонку Германіі залаты і 3 бронзавымі медалямі. Праз год у Антэрсельве Арнд стаў уладальнікам трэцяга месца ў камандным спаборніцтве.

Асабістае жыццё

Нягледзячы на ​​занятасць спортам і вучобай, Арнд знайшоў час і для асабістага жыцця. Біятланіст жанаты, хоць асобу жонкі трымае ў таямніцы: што маўчыць сямейныя фота на старонцы ў «Инстаграме» і іншых сацыяльных сетках, не пазіруе для журналістаў. Адзінае згадка пра сваю выбранніцы біятланіст зрабіў на світанку сваёй кар'еры, паведаміўшы, што яго дзяўчына не спартсменка.

У вольны час Арнд чытае, слухае музыку, хварэе за мюнхенскую «Баварыю». У спартоўца ёсць незвычайнае хобі - ён піша вершы.

У снежня 2018 года Арнд стаў бацькам. Яго жонка падарыла яму дачка. Сямейная пара даўно марыла пра дзяцей, і іх жаданне ажыццявілася.

Арнд Пайффер зараз

Пайффер адмоўна ставіцца да адхілення спартсменаў, у крыві якіх падчас пробаў на допінг выяўляецца эритропоэтин (ЭПО). Па словах Арнд, дыскваліфікаваць на 4 гады біятланістаў ад спаборніцтваў у тым выпадку, калі гэтыя прэпараты прымушалі яго ўжываць трэнеры і іншыя афіцыйныя асобы, несправядліва. Такая паўза ў біятлоне багатая завяршэннем кар'еры.

Сам Пайффер ў канцы сезона 2019/2020 планаваў сысці з вялікага спорту. Але па стане здароўя прыняў рашэнне працягнуць прафесійную кар'еру. У інтэрв'ю Арнд адзначыў, што пакуль задаволены вынікамі спаборніцтваў і знаходзіцца ў выдатнай рабочай форме, што дазваляе і далей заваёўваць месца на п'едэсталах.

10 лютага 2021 года ў славенскай Паклюцы стартаваў чэмпіянат свету. Нямеччыну на спаборніцтве прадставілі 10 біятланістаў, 5 з якіх уваходзяць у топ-15 асабістага заліку Кубка свету. У нямецкую каманду, акрамя Арнд Пайффера, увайшлі Бенедыкт Долль, Ёханэс Кюн, Эрык Лессер, Раман Рэеса. Сярод жанчын вылучаецца Францыска Пройсс. Змаганне аказалася ўдалым для спартсмена: ён заваяваў другое месца ў індывідуальнай гонцы, саступіўшы толькі нарвежцу Стурле Легрейду.