Валерыя Васняцова - біяграфія, асабістае жыццё, фота, навіны, біятланістка, фота, зборная Расіі 2021

біяграфія

Біятланістка Валерыя Васняцова - маладая спартсменка, не перастае паказваць ўражлівыя вынікі на спаборніцтвах рознага ўзроўню. Старанныя трэніроўкі і навучанні трэнераў дапамаглі расіянцы выйсці на сусветны ўзровень. Маючы ў спісе дасягненняў не адзін залаты медаль, надзея расійскага спорту імкнецца пастаянна павышаць планку.

Дзяцінства і юнацтва

Валерыя нарадзілася 29 мая 1997 года ў Удмурцкай горадзе Можга. З юнага ўзросту дзяўчынка была рухомым дзіцем, аднак доўга не магла знайсці занятак па душы. Некаторы час Лера займалася танцамі, а потым паспрабавала сябе ў музыцы, але гэта яе не натхняла. Верны шлях Васняцова падказаў настаўнік па фізкультуры, які, заўважыўшы спартыўныя здольнасці вучаніцы, прапанаваў заняцца біятлонам і не пралічыўся.

Як ужо пазней біятланістка прызнавалася ў інтэрв'ю, з першых трэніровак яна зразумела, што знайшла сваё пакліканне. Навучаючыся ў 2-м класе, будучая чэмпіёнка сур'ёзна падыходзіла да кожнай трэніроўцы і заўсёды ўважліва прыслухоўвалася да першага трэнера, ім быў Аляксей Фёдаравіч Каратаеў. Пад пільным кіраўніцтвам настаўніка дзяўчынка трэніравалася да 9-га класа, а далей паступіла ў Іжэўску школу біятлона, дзе спраўна наведвала заняткі, пакуль не атрымала школьны атэстат.

Пасля ў сямейным коле Васняцова прынялі рашэнне пра паступленне дзяўчынкі ў Чайкоўскі дзяржаўны інстытут фізічнай культуры, што стала прычынай пераезду спартсменкі ў Пермскі край. Там і адбылася знакавая для Леры падзея - знаёмства з Інакенціем Аляксандравічам Каринцевым, які пасля стаў трэніраваць біятланістку.

Як потым распавядаў трэнер, ён адразу ўбачыў у дзяўчынцы патэнцыял і пры першай сустрэчы зразумеў, што Валерыя - прафесіянал у сваёй справе і настроена на высокія вынікі. Так, у біяграфіі Васняцова біятлон перайшоў на прафесійны ўзровень, што дазволіла ёй выступаць на міжнародных спаборніцтвах.

біятлон

Першыя буйныя спаборніцтвы ў спартыўнай кар'еры Васняцова адбыліся ў сезоне 2015/2016. На чэмпіянаце свету па біятлоне сярод юніёраў ўдзельніца парадавала расійскіх балельшчыкаў. 50-ы чэмпіянат праходзіў у 2016 годзе, з 27 студзеня па 2 лютага, у румынскай Кейлі-Грэдиштейне. Валерыя выступала ў катэгорыі дзяўчат і юнакоў да 19 гадоў і адразу паказала выдатныя вынікі.

У гонцы пераследу на 7,5 км біятланістка заняла 5-е месца, саступіўшы 4-ю пазіцыю суайчынніцы Паліне Шевниной. Затое ў эстафеце на 6 км Васняцова ў камандзе з той жа Шевниной і Яраславай Перваковой заняла 1-е месца, стаўшы залатой медалісткай чэмпіянату свету. Прыхільнікі палічылі, што дзесятыя месцы ў індывідуальнай гонцы і спрынце таксама з'яўляюцца нядрэнным вынікам для маладой расіянкі.

Аднавіўшыся пасля Кубка свету, Васняцова працягвала ўдзельнічаць у спаборніцтвах. Наступным месцам заваявання Алімпу стала зімовая Універсіяда Расіі - 2016, якая праходзіла ў лютым і сакавіку. У гэты перыяд гледачы назіралі ўжо фінальныя спаборніцтвы, якія праходзяць у Саранску. Гэта комплекснае спартовае мерапрыемства, якое праводзіцца ў мэтах развіцця і папулярызацыі зімовых відаў спорту ў Расіі.

Валерыя выступала ад імя Чайкоўскага дзяржаўнага інстытута фізічнай культуры, у якім вучылася. Гонар ВНУ з ёй у камандзе таксама абаранялі Аркадзя Меньшыкава, Ксенія Кісялёва і Аляксандра Поварницына. У апошні дзень спаборніцтваў у змяшанай эстафеце спартсменкі перамаглі астатніх суперніц, заваяваўшы інстытуту 1-е месца, а сабе ўзнагароды ў выглядзе залатых медалёў.

У 2017 годзе Васняцова паказала на спаборніцтвах па біятлоне выдатныя вынікі. У лютым дзяўчына ўдзельнічала ў юніёрскім чэмпіянаце Еўропы, у індывідуальнай гонцы заняла 6-е месца. У спрынце яна зарабіла сярэбраны медаль, але ў гонцы пераследу ад спартсменкі адвярнулася ўдача, ці ж адбілася стомленасць, паколькі да фінішу Валерыя прыйшла толькі 21-й.

Адразу пасля гэтага біятланістка выправілася на чэмпіянат свету па біятлону сярод юніёраў 2017 года. У гонцы пераследу на трасе ў 10 км Валерыя прыйшла да фінішу першай, апярэдзіўшы на 10 секунд суперніцу з Італіі. А ў эстафеце з трасай на 6 км Васняцова ў складзе каманды з Крысцінай разцовага і Кацярынай Машкова заняла 3-е месца.

Акрамя гэтага, у сезоне 2016/2017 чэмпіёнка ўдзельнічала ў гонках юніёрскага Кубка IBC. На другім этапе спаборніцтваў, якія праходзілі ў аўстрыйскім селішчы Хохфільцэн, расіянка заняла 1-е месца, такі ж вынік па спрынце чакаў яе і на трэцім этапе ў Паклюцы, як і перамога ў змяшанай эстафеце ў складзе каманды з Кацярынай Саннікавай, Мікітам поршневыя і Ігарам Маліноўскім.

На Кубку IBU сезона 2017/2018, які завяршыўся ў сярэдзіне студзеня ў нямецкім Арбер, Валерыя заваявала срэбра, саступіўшы 1-е месца нарвежцы Хільдэ Фенне. А да гэтага, спаборнічаючы ў Ленцерхайде у адзіночнай змяшанай эстафеце, біятланістка таксама заняла 2-е месца. Удзел у чэмпіянаце Еўропы сярод юніёраў у 2018 годзе ёй прынесла залаты і бронзавы медалі, а на чэмпіянаце свету спартсменцы ўдалося стаць бронзавым прызёрам эстафетнай гонкі. На летніх спаборніцтвах, што праходзяць у Нове Месцы, расіянка заняла 1-е месца ў гонцы пераследу.

Пазней Валерыя працягнула старанна трэніравацца, рыхтуючыся пад кіраўніцтвам Андрэя Падина і Сяргея Канавалава да сезону 2018/2019 ў складзе рэзервовай жаночай зборнай Расіі. 2 снежня 2018 года стартаваў Кубак свету па біятлоне новага сезона, які уключаў 9 этапаў. Першыя спаборніцтвы праходзілі ў славенскім Паклюцы, а правядзенне фінішнага этапу - у Нарвегіі ў канцы сакавіка 2019 года.

Першая гонка на Кубку свету новага сезону ў Васняцова адбылася 6 снежня, па выніках якой дзяўчына заняла 13-е месца ў індывідуальнай гонцы. Калі спаборніцтва завяршылася, у эфіры тэлеканала «Матч ТБ» біятланістка падзялілася першымі ўражаннямі ад заезду. Хоць вынік Васняцова вельмі парадаваў, Лера прызналася, што траса была ў вельмі дрэнным стане, што, вядома, перашкодзіла ёй спраўляцца з дарогай хутчэй.

Не паспеўшы як след адпачыць, наступны заезд спартсменка здзейсніла ўжо 8 снежня, гэта быў спрынт на 7,5 км, па выніках якога расіянка фінішавала 21-й. А 9 снежня ў гонцы пераследу на 10-кіламетровай трасе чэмпіёнка прыйшла да фінішу толькі 31-й. Расійскія заўзятары з нецярпеннем чакалі працягу спаборніцтваў і ўсёй душой хварэлі за суайчынніцу.

Асабістае жыццё

У асабістым жыцці ў Валерыі цяпер усё складаецца добра. Дзяўчына сустракаецца з біятланістам Витенко Уладзіславам, на спаборніцтвах малады чалавек выступае за Казахстан. Нягледзячы на ​​сталыя трэніроўкі і выступленні на чэмпіянатах, пара шмат часу праводзіць разам.

У траўні 2018 года Уладзіслаў зрабіў каханай прапанову рукі і сэрца, пра што прыхільнікі спартсменкі даведаліся з яе старонкі ў «Инстаграме». Спартсменка выклала ў сацыяльныя сеткі кранальнае фота, дзе выбраннік, стоячы на ​​адным калене, працягвае каханай кольца ў аксамітнай скрыначцы. Хоць змовіны адбылася, Уладзіслаў не стаў мужам Леры, дзяцей у іх таксама няма. З часам Валерыя выдаліла з акаўнта сумесныя здымкі. Зараз пра дэталі жыцця па-за спортам Васняцова аддае перавагу не распавядаць журналістам.

Валерыя Васняцова зараз

У 2020-м спартсменка працягнула кар'еру. У студзені расіянка ўдзельнічала ў спаборніцтвах, якія праходзілі ў Іжэўску. Па выніках гэтых спаборніцтваў пераможца атрымліваў права паехаць на чэмпіянат Еўропы. У ходзе турніру па выніках двух гонак Валерыя дзяліла лідэрства з Наталляй Гербуловой. Інтрыга захоўвалася да таго часу, пакуль Васняцова ня даказала сваю перавагу і пачала рыхтавацца да міжнароднага старту.

Аднак у першай палове года пандэмія COVID-19 ўнесла свае карэктывы ў планы расійскай біятланісткі. Збіраючыся на чарговыя зборы, Валерыя адчула недамаганне і паспяшалася зрабіць тэст на коронавирус. Вынік апынуўся станоўчым. На працягу хваробы Васняцова суправаджалі лёгкі насмарк і адсутнасць нюху.

Пры адносна нармальным самаадчуванні чэмпіёнка не магла выйсці з дома па правілах карантыну. Пра адборачных мерапрыемствах прыйшлося забыць. Каб падтрымліваць форму, біятланістка, перачакаўшы самыя цяжкія дні, пачала патроху трэніравацца. Для заняткаў Валерыя выбірала або ранняе раніца, або позні вечар. У выніку гэта дало вынікі - у спрынтэрскай гонцы, якая прайшла ў канцы года ў рамках чацвёртага этапу спаборніцтваў Кубка Расіі.

У пачатку 2021 года Васняцова ў складзе расійскай зборнай па біятлоне ўдзельнічала ў Кубку IBU, які праходзіць у нямецкім Арбер. Разам з Валерыяй за перамогу змагаліся Анастасія Гореева, Таццяна Акімава, Анастасія Шаўчэнка. На першым этапе спартсменкам з Расіі атрымалася атрымаць перамогу, паказаўшы добрыя вынікі па часе. Зададзеную дыстанцыю біятланісткі пераадолелі менш чым за паўтары гадзіны, пры гэтым выкарыстаўшы 15 дадатковых патронаў і атрымаўшы 1 штрафны круг.

Другі этап гонкі таксама стаў удалым для зборнай Расіі. У гэты раз спартсмены перамаглі ў змяшанай эстафеце. У асабістых дасягненнях Валерыі ў Арбер на гэтым этапе спаборніцтваў з'явілася яшчэ адно - 1-е месца ў спрынце на 7,5 км. У ходзе гонкі расіянка пераадолела 2 агнявыя рубяжы і прайшла зададзеную дыстанцыю за 20 хвілін.

У інтэрв'ю Васняцова прызналася, што рада перамозе, таго, што «атрымалася адстрэліць на нуль». Гэта, па словах чэмпіёнкі, ўмацавала яе сілы, надало ўпэўненасці. Далей рушыў услед чэмпіянат Еўропы, на якім біятланістка планавала змагацца за ўзнагароды ў кожнай новай гонцы. А галоўную мэту спартсменка бачыла ва ўдзеле ў чэмпіянаце свету.