Б'янка Андрееску - фота, біяграфія, тэнісістка, навіны, асабістае жыццё, «Инстаграм» 2021

біяграфія

Канадская тэнісістка Б'янка Андрееску добра вядомая аматарам гэтага спорту. Дзяўчына не раз заваёўвала ўзнагароды ў розных чэмпіянатах і турнірах і з'яўляецца членам зборнай Канады ў Кубку Федэрацыі. У дарослым тэнісе пра яе загаварылі ў 2017 годзе, пасля турніру ў Вашынгтоне, а затым яе назвалі прарывам года, бо ёй ўдалося абыграць двух экс-першых ракетак свету.

Дзяцінства і юнацтва

Біяграфія Б'янкі пачалася летам 2000 года ў правінцыі Антарыё, Канада. Дзяўчынка нарадзілася ў сям'і мігрантаў, якія пераехалі ў іншую краіну з Румыніі. Амаль адразу пасля нараджэння дачкі сям'я вярнулася на радзіму, дзе ў 7 гадоў Андрееску і пачала спасцігаць асновы тэніса. Праўда, на гэтым будучая спартсменка не спынілася, яна таксама спрабавала сілы ў плаванні, гімнастыцы, катанні на каньках і футболе.

Праз некаторы час Б'янка з бацькамі зноў апынулася ў Канадзе. У Миссиссоге яна паступіла ў тэнісны клуб, а затым перавялася ў цэнтр Федэрацыі тэніса Канады ў Таронта. Тады яна пачала ўдзельнічаць у спаборніцтвах сярод дзяцей і заваёўваць першыя медалі.

Сведчаннем таму служыць занятае 1-е месца ў турніры Les Petits As ў Францыі, а затым тытул чэмпіёнкі ў юнацкіх спаборніцтвах Orange Bowl. Праз год яна паўтарыла поспех у тых жа спартыўных сустрэчах, толькі калі ў першы раз дзяўчына змагалася са спартоўцамі ва ўзросце да 16 гадоў, то ў 2015-м яе супернікамі былі юнакі да 18 гадоў. Пры гэтым Б'янка на той момант яшчэ не споўнілася 16.

тэніс

Першы ў кар'еры Андрееску дарослы турнір чакаў тэнісістку ў 2015-м, тады ёй толькі споўнілася 15 гадоў. А ўжо праз год яна выступала ў спаборніцтвах жаночага цыклу ITF, дзе абыграла саперніц у парным і адзіночным разрадах. На Адкрытым чэмпіянаце ЗША таго ж года Б'янка дайшла да паўфіналу, але саступіла перамогу Кайл Дэй.

Гэта не змяшчаецца дзяўчыне дайсці да 3-га месца ў рэйтынгу ITF сярод юніёраў. У пачатку наступнага года яна паказала такі ж вынік у Адкрытым чэмпіянаце Аўстраліі, калі гуляла ў адзіночным разрадзе, затое ў пары з Карсан Бранстайн стала чэмпіёнкай тых спаборніцтваў.

У лютым 2017 года Андрееску запрасілі ў зборную Канады. Выступаючы ў I Амерыканскай групе Кубка Федэрацыі, Б'янка абыграла ўсіх саперніц, а ў завяршальнай гульні прынесла камандзе вырашальнае ачко ў сутычцы супраць удзельніцы зборнай Казахстана.

У чэрвені яна зноў паказала сваё майстэрства ў Адкрытым чэмпіянаце Францыі, стаўшы ў парным разрадзе чэмпіёнкай турніру Вялікага шлема. Затым у яе была яшчэ чарада перамог, і па выніках сезона канадскую спартсменку назвалі тэнісісткай кода ў Канадзе.

Наступны сезон пачаўся для дзяўчыны з двух пройгрышаў ў фіналах турніраў ITF. Затое ўвосень яна рэабілітавалася дзвюма перамогамі ў адзіночным разрадзе, а заадно і палепшыла пазіцыю ў рэйтынгу, скончыўшы год у другой сотні. 2019-ы пачаўся для яе не менш паспяхова, у Адкрытым чэмпіянаце Окленда Андрееску займае 2-е месца, саступаючы толькі немцы Юліі Гергес.

Праўда, на Адкрытым чэмпіянаце Аўстраліі яна прайграла, а ў наступным турніры WTA 125K series перамагла ў паўфінале Таццяну Марыю і заваявала тытул чэмпіёнкі. Затым яе чакала паспяховы выступ за зборную Канады, гульні на Адкрытым чэмпіянаце Мексікі і прэм'ер-турнір у Маямі. Аднак з-за траўмы пляча, атрыманай вясной 2019 года, ёй не ўдалося трапіць на гульню супраць зборнай Чэхіі.

Асабістае жыццё

Пра асабістае жыццё спартсменкі мала што вядома. З-за пастаянных трэніровак часу на нешта іншае дзяўчыне амаль не хапае. Але, калі ёй усё ж атрымоўваецца адпачыць, яна адпраўляецца да мора, пра гэта сведчаць яе шматлікія фота ў «Инстаграме», дзе Б'янка захаваная на пляжы ў купальніку ці проста адпачывальнік у коле блізкіх людзей.

Рэгулярныя заняткі спортам і медытацыя дапамагаюць Андрееску падтрымліваць фігуру ў форме, хоць яе вага невядомы, пры росце 170 см дзяўчына выглядае стройнай і падцягнутай.

Б'янка Андрееску зараз

Б'янка і цяпер актыўна трэніруецца, паколькі рэгулярна ўдзельнічае ў турнірах і стараецца заўсёды быць у спартыўнай форме.

У 2019-м Андрееску ўпершыню ў сваёй кар'еры выйшла ў фінал турніру Вялікага шлема. У пачатку верасня гэтага ж года дзяўчына перамагла Серэну Уільямс, выйграўшы свой першы турнір падобнага роду. Але на гэтым канадка не збіраецца спыняцца, і цяпер яе мэта - перамога ў выніковым чэмпіянаце WTA.